Zapewne niejeden i niejedna z nas zmaga się z różnorakimi nietolerancjami pokarmowymi, czy to spowodowanymi uwarunkowaniami genetycznymi, czy też problemami zdrowotnymi uniemożliwiającymi naszemu organizmowi przyswojenie niektórych składników diety. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dyskomfort jaki odczuwamy po zjedzeniu kanapki z chlebem pszennym, wypiciu szklanki mleka, czy skonsumowaniu kubeczka jogurtu można faktycznie określić mianem nietolerancji, warto przeprowadzić odpowiednie badania i zlecić analizy, które pozwolą nam to ustalić ze stuprocentową dokładnością (odnośnik do strony jednej z firm oferujących takie testy przez Internet znaleźć można tutaj).

Identyfikacja problemu to jednak dopiero początek naszej drogi – konieczne jest bowiem poczynienie daleko idących zmian w naszej codziennej diecie i wprowadzenie do niej składników, które dla naszego organizmu są co najmniej neutralne, a w najlepszym wypadku wpływają na niego pozytywnie i dostarczają niezbędnych witamin, minerałów oraz mikroelementów. Po otrzymaniu wyników analizy, musimy sporządzić dokładny plan żywieniowy, w ramach którego określimy czym zastąpić chleb w diecie bezglutenowej, jakie mleko nie będzie wywoływało dyskomfortu trawiennego oraz jak przyrządzić tolerowane przez nasze ciało produkty w taki sposób, aby były one nie tylko zdrowe, ale i smaczne.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dokonać tego samodzielnie, zawsze możemy poprosić o poradę specjalistę, a więc dietetyka albo lekarza. Pozwolą nam oni określić dotkliwość nietolerancji z którą się zmagamy, podpowiedzą jakie produkty spożywcze będą dla nas wysoce korzystne, jak również podsuną pomysły dań, które spożywać będziemy mogli na co dzień. Warto nadmienić, że świadomość odnośnie nietolerancji pokarmowych stale wzrasta, a podczas wizyty w supermarkecie coraz częściej natrafić można na produkty, na opakowaniach których widnieje symbol informujący, że nie zawierają one w składzie glutenu, laktozy, czy innych składników mogących powodować niepożądane reakcje organizmu. Co ważne, ich cena nie odbiega znacznie od ich tradycyjnych odpowiedników, a więc możemy być pewni, że zmiana przyzwyczajeń żywieniowych oraz wprowadzenie do diety nowych składników nie odbije się negatywnie na stanie naszego domowego budżetu!

www.testnaalergie.pl